Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Sadownicy błagają o pomoc. Straty są horrendalne
Irmina Jach
Irmina Jach 08.05.2024 18:57

Sadownicy błagają o pomoc. Straty są horrendalne

sad pieniądze
Fot. Marek BAZAK/East News

Sadownicy nie mają powodów do radości. W związku z przymrozkami ich sytuacja uległa gwałtownemu pogorszeniu. Właściciele sadów z powiatów kraśnickiego i opolskiego proszą rząd o pomoc.

Sadownicy z ogromnymi stratami

Z relacji sadowników, którzy spotkali się z wicewojewodą lubelskim Andrzejem Majem, wynika, że przymrozki wygenerowały straty nawet w wysokości 100 proc. Ich sytuacja jest więc obecnie bardzo trudna.

Dodatkowo muszą utrzymać plantację przez ten rok, w którym nie będzie zbiorów lub będą na poziomie kilkunastu, maksymalnie 30 proc., a koszty będą cały czas ponoszone przez sadowników, plantatorów. Na pewno ta sytuacja wymaga wsparcia — podkreślił polityk podczas konferencji w miejscowości Moniaki-Kolonia w gm. Urzędów.

Główki czosnku będą wielkie jak pięść. Musisz znać te zasady

Polacy zapłacą więcej za owoce?

Sadownicy proszą rząd zarówno o bieżącą pomoc, jak i o zmiany dotyczące systemu ubezpieczeń od klęsk żywiołowych. Zdaniem poszkodowanych, firmy ubezpieczeniowe unikają ubezpieczeń sadów i plantacji wieloletnich.

Ubezpieczają bardziej uprawy jednoroczne, szczególnie zboża, rzepak. W sadownictwie jest trudniej. Tę sprawę trzeba załatwić bardzo szybko, bo sezon ubezpieczeniowy rozpoczyna się już jesienią — podkreślał wicewojewoda lubelski, dodając, że kryzys przełoży się także na konsumentów, którzy zapłacą więcej za owoce.

ZOBACZ TAKŻE: Posadź obok koperku. Nie istnieje lepsze połączenie

"Może na pojedynczych drzewach znajdą się jakieś owoce na ciasto"

Jeden z sadowników obecnych na spotkaniu z Andrzejem Majem wyznał w rozmowie z mediami, że w jego sadzie straty — w zależności od odmiany jabłek — oscylują od 85 proc. do 100 proc. W przypadku śliwek sięgają 99 proc.

Może na pojedynczych drzewach znajdą się jakieś owoce na ciasto — przyznał smutno.

Lubelska Izba Rolnicza alarmuje o konieczności wsparcia gospodarstw dotkniętych kwietniowymi przymrozkami. Tydzień temu wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski potwierdził, że rząd pracuje nad takim rozwiązaniem.